Dernekten Haberler

Araştırmacı Yazar Emekli 1. Sınıf Emniyet Müdürü Sayın Remzi KOÇÖZ'ün "Türkiye'nin Avrupa Serüveni" isimli çalışması

 

 

 

 

 

2024 yılı Mart Ayı Sohbet ve Değerlendirme Toplantımız; 05 Mart 2024 Salı saat 13:30’da Dernek Merkezimizde gerçekleştirilmiştir. Toplantımızda Milli Güvenlik Akademisi 62.Dönem 2007 mezunu, Cumhuriyetimizin 100. Yılında bir projeksiyon tutma bağlamında Türkiye 2023, “Küreselleşen Dünyada, Türkiye’nin Ulus Devlet kalma mücadelesi ve 2023 Stratejisi” başlığı ile serbest makale çalışmaları yapan, araştırmacı yazar Emekli 1.Sınıf Emniyet Müdürü, 1978 Polis Koleji 1982 Polis Akademisi mezunu Remzi Koçöz’ün , "TÜRKİYE’NİN AVRUPA SERÜVENİ (AB sürecinde Türkiye-Avrupa ilişkileri)” adlı kitabının tanıtım ve imza günü etkinliği de yapılmıştır. Yazar Remzi KOÇÖZ'ün eğitime destek amaçlı bir projesi olan etkinlikteki Kitap satışından elde edilen gelirin tamamı eğitim desteğine ihtiyacı olan öğrenciler için kullanılmaktadır. 

Yazar Remzi KOÇÖZ kitabında; Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türkiye-Avrupa ilişkilerini batılılılaşma, batıcılık, modernleşme açılarından ele alarak bu süreçte yapılan katılımların, antlaşmaların, zirvelerin, krizlerin, ayrışmaların kronolojik bir çerçevede ve sistematik bir bağlamda okuyucuyla buluşturulması amacını taşımaktadır.
Türkiye’nin, -Modernleşme ve Batılılaşma hareketleri çerçevesinde- Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası, 100 yıl öncesinde, Cumhuriyet ile birlikte gerçekleştirilen reform ve devrimlerle daha da hız ve yeni bir ivme kazandığı, tüm bu gelişmelerin çıkış noktasının da Kurucu Önderinin “çağdaş uygarlık” hedefi olduğu görülmektedir.
Türkiye; İkinci Dünya Savaşı sonrası kendini “Batı İttifakı” içerisinde konumlandırıp 1950’li yıllar sonrası ortaya çıkan Avrupa birlikteliğine de kayıtsız kalmayarak uzun bir maraton sonrası -müzakerelere başlanılmış olsa bile- tünelin ucu hâlâ açık olarak üyelik başvurusu ardından imzalanan Ankara Anlaşmasının 60. yılını ve Cumhuriyet’in 100. yılını, gerçekleşmeyen AB hayaliyle tamamlamaktadır.

Mart ayı Sohbet ve Değerlendirme Toplantısı çerçevesinde üyemiz yazar Remzi Koçöz’ün “Türkiye’nin Avrupa Serüveni “adlı kitabının imza gününde bizleri yalnız bırakmayan, katılım sağlayan ağabey ve kardeşlerimize teşekkür ederiz. Ülke ve Meslek konularının değerlendirildiği toplantı hoş ve samimi bir ortamda sona ermiştir. 

Ayrıca;

Mart ayı sohbet toplantısı ve imza günü ile ilgili üyemiz Yazar Remzi Koçöz’ün Etkinliğin önemine binaen mesajı  bilgilerinize sunulmuştur .

TEMÜD-DER İMZA GÜNÜ…

“Türkiye’nin Avrupa Serüveni” kitabımın yayınlanmasının (Kasım 2023) ardından, Kitaba ilişkin arkadaş/dost/tanıdıklar ve gönüldaşların katkıları yanında tanımadığım okurlardan da güzel mesajlar aldım ve de almaktayım. Beğeni/tebrik/paylaşım gibi değerlendirmeler yanında katkılar tabi ki önemli.
İlk olarak Aralık 2023’ün ilk haftasında (3 ay öncesinde yayınevinin katılımıyla) Ankara Kitap Fuarı heyecanını yaşadım.

05 Mart 2024 günü TEMÜDDER Genel Merkezinde düzenlenen kitabımın tanıtım/imza günü etkinliği ise -TEMÜDDER Ailesinin bir bireyi olmaktan onur/gurur duymakla birlikte- benim için kurumsal aidiyet ve katkılar açısından ayrı bir önem arz edecekti.

Eğitime Destek Amaçlı kişisel bir proje olan bu çalışmamın tanıtım/imza gününe "siz değerli üyelerimizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız" diyerek öncülük /ev sahipliği yapan başta TEMÜD-DER genel başkanımız İsmail Çalışkan ve Yönetimi olmak üzere bu buluşmaya katılıp beni onurlandıranlara, farklı mazeretlerle katılamayıp destek sunanlar ile özellikle bu projeme bire bir katkı sunan meslek büyüklerime/ arkadaşlarıma / kardeşlerime ayrı ayrı yürekten teşekkürler.
Sağlıkla/sağlıcakla, Birliktelik ve Dayanışma içerisinde kalın!
Saygı/sevgi ve selamlarımla...
(Ankara / 05 Mart 2024)”

Remzi Koçöz
(www.remzikocoz.com)