Genel Başkanımız

İsmail ÇALIŞKAN
1. Sınıf Emniyet Müdürü (E)
TEMÜD-DER Genel Başkanı

İsmail Çalışkan Ankara Güdül ilçesi Boyalı köyünde 1956 yılında doğdu. Ankara Yeni Hayat İlkokulu ve Cebeci Ortaokulunu bitirdikten sonra 1971 yılında Polis Kolejine girdi. Kolej ve Akademi yıllarında sporla uğraştı. Birçok defa güreş alanında Türkiye şampiyonu oldu. Polis Akademisinden mezun olduğu 1977 yılında E.G.M. Kriminal Polis Laboratuvarı Daire Başkanlığında Komiser Yardımcısı (Kriminalistik asistanı) olarak göreve başladı. Üç yıl sonunda Uzmanlar Kurulu tarafından onaylanan Kriminalistik Uzmanlığı (Balistik branşında) sertifikasını aldı. 1983-1985 yılları arasında A.B.D.de Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu Koruma Amiri olarak görev yaptı. Yurda dönüşünde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü emrine tayini çıktı. Diyarbakır’daki görevi sırasında, Asayiş Şube Müdürlüğü ve Özel Harekât Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Şark görevi dönüşünde (1991) İstanbul Özel Harekât Şube Müdürü olarak ataması yapıldı. Bakırköy İlçe Emniyet Amirliğinin İlçe Emniyet Müdürlüğü statüsüne dönüştürülmesiyle birlikte İlçe Emniyet Müdürü olarak görevlendirildi. Burada hayırsever bir iş adamı ve Bakırköylü vatandaşların katkısıyla İstanbul’daki ilk müstakil İlçe Emniyet Müdürlüğü binasını yaptırdı. 1994 ve 1995 yılarında İstanbul Narkotik Şube Müdürü olarak görev yaptı. Sokak satıcıları ile mücadele için İstanbulda ilk defa sokak timlerini kurdu.

1996-2002 yılları arasında EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlar Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü, Başkan Yardımcısı ve Daire Başkanlığı görevinde bulundu, bu görevleri sırasında özellikle uluslararası uyuşturucu madde kaçakçılığı ve çıkar amaçlı suç örgütlerine karşı yabancı ülke polisleriyle tam bir işbirliği içerisinde çok sayıda operasyon yönetti, özellikle yurt dışındaki örgüt liderlerinin yakalanmasında önemli görevler üstlendi. Güneydoğu Avrupa İşbirliği Sürecinin SECI (Şimdiki ismi SEECP South-East European Cooperation Process) Romanya Bükreşte kurulması aşamasında görev aldı. Birleşmiş Milletler-Türkiye Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi TADOC’un kurulmasında büyük emek sarfetti. Romanya ve Ukrayna güvenlik birimleriyle yaptığı işbirliğinden dolayı üstün hizmet madalyaları ile ödüllendirildi. 2002-2009 yıları arasında Güvenlik Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünün Asayiş Daire Başkanlığından Güvenlik Daire Başkanlığına devri ile Çevik Kuvvet Şube Müdürlüklerinin yeniden yapılanmasını, göreve uygun teçhizatlar alınmasını ve TOMA’ların hizmete sunulmasını, merkezden yapılan güvenlik soruşturmalarının illere devredilmesini sağlayarak dairedeki iş yığılmasının ve iş yükünün sıfırlanması gibi yenilikler yaptı. Bu arada kısa bir süre Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı görevinde de bulundu. Ayrıca 2005-2007 yılları arasında EGM Basın sözcülüğü görevini de yürüttü.

Emniyet Genel Müdürlüğü yurt dışı müşavir kadrolarının aktif hale gelmesiyle birlikte 2009 yılında Bakü Büyükelçiliği Emniyet Müşavirliği görevine atandı. Bu görevi sırasında Türkiye tarafından aranan suçluların yakalanıp ülkemize iadesini sağladı. Azerbaycan Devleti Milli Tehlikesizlik Bakanı tarafından ülke tarihinde ilk defa yabancı bir ülke polisine verilen üstün başarı madalyası ile ödüllendirildi.

2013 yılı Ocak ayında kendi isteğiyle emekli oldu. Özel bir havacılık şirketinde üç yıl Genel Müdürlük yaptıktan sonra, Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Derneğinin 02 Şubat 2017 de yapılan olağanüstü genel kurulunda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Fenerbahçe Kongre üyesi olup, kulübün Ankara şube başkanlığı görevinde bulundu. Evli iki çocuk ve iki torun sahibidir.