Dernekten Haberler

 

29 Ekim 2023 Pazar günü Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz.

Bundan tam yüz sene önce, çok zor koşullar altında verilen kutlu bir savaşın ertesinde ilan edilen yeni Cumhuriyetimiz; o neslin yüreklerinde yer eden, bu savaşın haklı gururu, bağımsızlık onuru, yeni bir soluk, yurtseverlik ve idealizm duyguları ile hayata başlamıştı. Yüzyılların birikmiş sorunlarını, yoksulluğu, geri kalmışlığı, güçsüzlüğü arkada bırakarak yola çıkmış, yabancı çizmesini, kapitülasyonları, ecnebi imtiyazlarını bu topraklardan kovarak tam bağımsızlık idealinde ülkenin önünde yeni bir yol açmıştı. Bu bakımdan Cumhuriyet, fedakâr emeklerin eseri olan bir değer ve kıymeti bilinmesi gereken bir nimettir.  

Ülkenin muhtelif yerlerinden gelen, çoğumuz yoksul ailelerin çocukları olan bizler, Cumhuriyetin bize sağladığı imkânlarla yetiştik, onun okullarında okuduk, bakıldık, barındırıldık, meslek sahibi olduk ve bir yerlere geldik. Meslek hayatımız boyunca Cumhuriyete olan bu borcumuzu ödemek için elimizden geleni yaptık ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

Bu vesile ile Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünü kutlar, bu süreçte emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşlarının, emeği geçenlerin, sayısız şehit ve gazilerimizin, yokluklar içinde üstüne düşeni yapan fedakâr insanlarımızın ruhunu rahmet ve minnetle yâd eder, Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza dek yaşamasını dilerim.

 

     İsmail ÇALIŞKAN

        Genel Başkan