Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Genel Kurul Haberleri arrow 1. Sınıf Emniyet Müdürü Turgut Aslan’ın Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına Atanması Üzerine
1. Sınıf Emniyet Müdürü Turgut Aslan’ın Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına Atanması Üzerine Yazdır E-posta

15 Temmuz gazisi 1. Sınıf Emniyet Müdürü Turgut Aslan’ın Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atanması hepimizi mutlu etmiştir.

Bilindiği gibi o dönemde Terörle Mücadele Daire Başkanlığı görevinde bulunan Turgut Aslan, 15 Temmuz kalkışmasının gerçekleştiği saatlerde Jandarma karargahına gitmiş ve orada, kalkışmanın tertipçileri tarafından, koruması rahmetli Polis Memuru Hasan Gürhal ile beraber pusuya düşürülerek başından vurulmuştu. Hain infaz teşebbüsünde Hasan Gürhal şehit düşerken Turgut Aslan ağır yaralanmış ve uzun bir tedavi süreci sonrasında tekrar hayata dönmüştü.

Olayın cereyan şekli, darbe teşebbüsüne soyunan güruhun ne denli gözü dönmüş olduğunun bir göstergesi olduğu gibi, gazi kardeşimiz Turgut Aslan’ın bu olayda aldığı risk ve taşıdığı cesaretin de bir göstergesi olmuştur. 15 Temmuz tertipçileri, silah arkadaşlığı yaptıkları birini acımasızca ve her türlü ahlaki ilkeden yoksun bir kafa yapısı ile pusuya düşürerek infaz edecek tıynette adamlar olduklarını gösterdiler. Ancak Turgut Aslan kardeşimiz, o gece görevde bulunan yüzlerce emniyet yöneticisi diğer arkadaşımız gibi, bu işin eğitimini almış ve özümsemiş, devlet terbiyesine ve devlet aklına sahip, polis kişiliği oturmuş bir meslektaşımızdı. Öyle bir durumda neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair karar vermek, doğru reflekslere sahip olmak ve muhtelif hareket seçeneklerinden isabetli olanı bulup çıkarmak için çok fazla düşünmesine gerek yoktu. O dönem polisinin bu niteliği, devletin bir badireyi atlatmasında önemli rol oynamıştır.

Özellikle 15 Temmuz gibi kriz zamanlarında devletin bu tür insanlara olan ihtiyacı tam resmiyle ortaya çıkar. Çünkü normal zamanlarda farklı yetenekler sergileyerek, kendinizi olduğunuzdan başka türlü göstererek bir yerlere tutunabilir, bir yerlere gelebilirsiniz. Tarihte de örneklerini gördüğümüz gibi, adı bilinmedik birçok kahraman işlerin zorlaştığı zamanlarda ortaya çıkar, üstlerine düşen görevi yapar ve işler normale döndükten sonra unutulmak üzere sessiz sedasız köşesine çekilir ve ortamı, ağzı daha iyi laf yapan ve kendini pazarlamayı daha iyi bilen ilm-i siyaset ustası elemanlara bırakır.

İşte, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından gerçekleştirilen bu son atama işlemi, bu açıdan bakıldığında bir vefa, bir kadirbilirlik göstergesi olarak değerlendirilmiş ve emeklisiyle, çalışanıyla tüm teşkilat mensuplarını mutlu etmiştir.

Aslında çoğu polis çalışanı, yaptıklarına bir karşılık bekleyerek görevini yapmaz. Onu görevinin gereklerini yapmaya sevk eden şey, içine sindirdiği devlet adamlığı ve kişiliğinin katmanlarına oturttuğu polis terbiyesidir. Bunlar da uzun süren bir aidiyet tecrübesi ile kazanılır. Her devlet, varlığını ve bekasını teslim edeceği bu tür elemanları alır ve yetiştirir. Modern ve başarılı devletler, birer kurumlar devletidirler; asırlık kıdemlere, köklü geleneklere ve iyi yetişmiş profesyonellere sahip kurumlardan oluşan devletlerdir bunlar. Devletin bu niteliği siyaset ve konjonktür üstü bir nitelik gösterir ve siyasetin görevlerinden birisi de kurumların bu niteliğinin devamını sağlamaktır. Zira 15 Temmuz tecrübesinde gösterdiği gibi zorlukların üstesinden gelmek ve normal şartlara dönüşü sağlamak ancak bu nitelikteki kurumlar ve personelle mümkündür. Sonuçta bundan devlet, siyaset, demokrasi ve halk, herkes kazanır.

Sayın Cumhurbaşkanımıza bu kararından dolayı bir kez daha teşekkür ederken, 1981 Polis Koleji, 1985 Polis Akademisi mezunu kardeşimiz Turgut Aslan’ı da tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz. Bu vesile ile yeni ataması yapılan Emniyet Genel Müdür Yardımcımız ve İl Emniyet Müdürlerimizi de tebrik eder, yeni görevlerinde başarılar dileriz.

 

Yine bu vesileyle polisin yetiştirilmesi ve profesyonellik kazanması konusu üzerinde tekrar düşünüleceğini umut eder, Turgut Aslan ve binlercesini var eden eğitim ve yetişme sistemlerinin ne hale gelmiş olduğuna bir kez daha bakılmasını öneririz. Konu, hafife alınacak bir konu değildir ve uzun vadeli prensipler üzerinden ciddiyetle yaklaşılmayı hak etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu bu atamada gösterilen anlayışın, bu doğrultuda da devam etmesini temenni ediyoruz. Bilindiği gibi Polis Akademisinin 4 yıllık lisans bölümü (Güvenlik Bilimleri Fakültesi) kapatılmış ve her düzeyde polis eğitimi, kısa süreli kurslar şeklinde tekrar düzenlenmiştir. Halbuki emsal teşkilatlar olarak gösterebileceğimiz Silahlı Kuvvetler ve Jandarma’da, Milli Savunma Üniversitesi ve Jandarma-Sahil Güvenlik Akademisi şeklinde, subay yetiştirilmesine yönelik dört yıllık lisans eğitim kurumları muhafaza edilmiştir. Bu ise, bu teşkilatın eğitim kurumlarında yetişen ve hiçbir parti, grup, cemaat vs.ye itibar etmeksizin hizmet vererek emekli olan bizleri ister istemez üzmektedir.

Derneğimiz, Türkiye’de polis eğitiminin Polis Akademisi bünyesinde lisans düzeyinde bir sisteme tekrar dönmesi için gerekli argümanı oluşturmak üzere bazı ön araştırmalar yapmış, dış dünya ve özellikle benzer idare ve güvenlik sistemlerine sahip olduğumuz Avrupa ülkelerindeki uygulamalar da incelenerek bir görüş çerçevesi oluşturmuştur. Bunlar, Derneğimizin yayın organı olan Çağın Polisi Dergisinin müteakip sayılarında on-line olarak ilgilenenlerin istifadesine sunulacaktır. Amacımız, konunun hak ettiği ciddiyetle ele alınmasını sağlamaktır. Aksi takdirde, başka Turgut Aslan’ların yetişmeme ihtimali vardır.

 

Özetle, Sayın Cumhurbaşkanımızın bahse konu atama kararı, içerdiği vefa ve kadirbilirlik duygusu ile bizi de onore etmiş ve aynı doğrultuda, kapatılmış olan eğitim kurumlarımızın da tekrar açılmasına dönük bir anlayışın doğması umudunu doğurmuştur. Yazımızın maksadıyla sınırlı olarak bu temennimizi burada noktalarken, Derneğimizin konu üzerindeki çalışmaları devam edecektir.

 

 

 

 

Genel Kurul Haberleri

10. Olağan Genel Kurul Duyurusu (Tarih değişikliği)
Revize Duyuru (Tarih değişikliği)
 
Derneğimizin 10. Olağan Genel Kurul İlanı
Derneğimizin 10. Olağan Genel Kurul İlanı için tıklayınız...
 
Sandığımız 2. Olağan Genel Kurul İlanı
Sandığımız 2. Olağan Genel Kurul İlanı için tıklayınız...
 
TEMÜDDER SANDIĞI İLK GENEL KURUL İLANI
Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Sandığının İlk Genel Kurul İlanı...
 
OLAĞAN GENEL KURUL İLANI
Derneğimiz 9. Olağan Genel Kurul İanı...
 
OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTISI
6. Olağanüstü Genel Kurulumuz 7 Kasım 2017 günü dernek genel merkezimizde,yeterli sayıda üyemizin katılımıyla toplanmıştır. Alınan kararlar toplantı tutanağında belirtilmiştir. 
 
OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL HAKKINDA BİLGİLENDİRME
7 Kasım 2017 tarihinde dernek genel merkezimizde yapılan 6. Olağanüstü Genel Kurulda
 
OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL HAKKINDA BİLGİLENDİRME
7 Kasım 2017 tarihinde dernek genel merkezimizde yapılan 6. Olağanüstü Genel Kurulda...
 
TEMÜDDER Olağanüstü Genel Kurul İlanı
 TEMÜDDER Olağanüstü Genel Kurul İlanını görmek için tıklayınız...
 
TEMÜDDER Olağanüstü Genel Kurul İlanı
TEMÜDDER 5. Olağanüstü Genel Kurul İlanı İçin tıklayınız...
 
TEMÜDDER Olağanüstü Genel Kurul İlanı
TEMÜDDER Olağanüstü Genel Kurul İlanı
 
TEMÜDDER 8. OLAĞAN GENEL KURULU BASIN AÇIKLAMASI
Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 8. Olağan Genel Kurulu Basın Açıklaması
 
TEMÜDDER Genel Kurul İlanı
Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin 8. Olağan Genel Kurul İlanı
 
Temüd-der Yönetim ve Denetim Kurulu Görev Dağılımı
ImageTemüd-der Yönetim ve Denetim Kurulu Görev Dağılımı
 
Olağan Genel Kurul Toplantısı
ImageDerneğimizin 7.Olağan Genel Kurul Toplantısı
 
Olağan Genel Kurul Toplantısı
ImageDerneğimizin 7.Olağan Genel Kurul Toplantısı
 

Çağın Polisi Dergisi

Duyurular

Web Sitemizde oluşturduğumuz “TÜM YAVRULAR HEPİMİZİN EĞİTİM KÖŞESİ” ile ilgili duyuru  Web Sitemizde oluşturduğumuz “TÜM YAVRULAR HEPİMİZİN EĞİTİM KÖŞESİ” başlıklı yeni bir menüde: Temüdder üyemiz Hamdi DEMİR'in kızı olan Kuğulu Montesori International Preschool Kurucusu Yadigar IŞILDAR'ın kurumu için hazırlanan eğitim programı dokümanları, "KUYA Yuvamda"yı üyelerimizin çocuklarının / torunlarının kullanımı için Derneğimize sunmuştur. Her ay başka bir konuda hazırlanacak bu dokumanlar, web sitemizin "Tüm Yavrular Hepimizin” eğitim köşesinde yayınlanacaktır. Kendisine bu cömertçe sunum için teşekkür ederiz.

 

Bu programı, kurumunun bir sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde 190 Köy ilkokuluna da iletildiği bildirilmiştir. Bu açıdan da kendisi ayrıca tebrik ve takdiri hak ettiğini düşünüyoruz.

 

Bilgilerinize sunulur.Web Sitemizde yayınlanacak"Üyelerimizi Tanıyalım" Köşesi için Duyuru Derneğimiz web sitesi ve Çağın Polisi Dijital Dergisinde bir “Üyelerimizi Tanıyalım Köşesi” oluşturulmuştur...

Yeni Web Sitemiz Yayında

Siz değerli üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek amacıyla yeni web sitemiz yayına açılmıştır.Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
nail güntürkün
TÜRKİYE EMEKLİ EMNİYET MÜDÜRLERİ SOSYAL
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Okuyucu Yorumları

Üye Girişi

Üye Girişi