Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Genel Kurul Haberleri arrow 10 NİSAN POLİS BAYRAMI KUTLU OLSUN
10 NİSAN POLİS BAYRAMI KUTLU OLSUN Yazdır E-posta
 

İçinde bulunduğumuz haftada Türk Polis Teşkilatının 175. Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bilindiği gibi Türkiye’de Polis Teşkilatı ilk olarak 10 Nisan 1945 günü kurulmuş, takip eden yıllar içerisinde hem imparatorluk hem de cumhuriyet dönemlerinde sürekli genişleyerek, hem hacim hem de fonksiyon olarak bugünkü kapasitesine ulaşmıştır.

Modern bir kamu hizmeti alanı olarak polislik, diğer dünya devletlerinde de on dokuzuncu yüzyıl boyunca ortaya çıkmış nispeten yeni bir uzmanlık ve hizmet alanıdır. Ondan öncesinde devletler kamu düzeninin sağlanmasında ve suçluların cezalandırılmasında geleneksel ve toplumsal yöntemlere başvuruyorlardı. Bilhassa Fransız İhtilali sonrasında yerleşen modern devlet ve modern iktidar kavramları ile beraber polislik algısı değişti. Anonim yasalarla idare edilen, otorite boşluklarını devletin doldurduğu, demokratik yürütme ve yargı prensiplerinin ortaya çıktığı modern devlet anlayışında artık geleneksel yöntemlerle düzen ve adalet sağlamanın imkânı yoktur.

Ne mutlu bize ki otuz yılı aşkın sürelerde bu mesleğin üniformasını giymek ve onun branşlarında hizmet vermek hepimize nasip oldu. Bugün emekli olarak aktif kadrolarından ayrılsak da gönül bağımız em güçlü şekilde devam ediyor. Başka türlü olmasına da imkân yok. En küçük yaşlarından itibaren saflarında yer aldık ve ekmeğini yedik. Yazılı kuralların öğretemeyeceği bir meslek terbiyesi aldık ve kurumsal bağlılık duygusu edindik. Aradan yıllar geçse de bugün yanında staj yaptığımız emekli bir polis memuruna, yanında göreve başladığımız emekli bir başkomiserimize hala saygıda kusur etmiyorsak, bu aldığımız terbiyenin eseridir.

İçinde bulunduğumuz şu çalkantılı dönemde Teşkilatımızın geleceğini tehdit eden en büyük sorunun, maalesef eğitim ve mesleki kimlik duygusu eksikliği olacağını görüyoruz. Bir asra yaklaşan tarihleriyle Teşkilatın ana eğitim kurumlarının kapısına kilit vurulduğu ve yeni alınan amir-memur rütbede personelin artık “Emniyette işe girdim” diye durumunu tanımladığı bir ortamda bu endişe artarak devam etmektedir. Mesleki kimlik duygusunun kaybolması ve amatörleşme, sadece Polis Teşkilatına ait bir kurumsal ve mesleki bir sorun değil, dünyada kamu yönetimlerinin ait olduğu klasmanı belirleyen negatif bir göstergedir.

Polis Teşkilatı hiç bir kimse, grup, ideoloji veya cemaatin malı değildir. Devlete aittir. Muhtelif güç odakları tarafından türlü manipülasyonlara ve kadrolaşma faaliyetlerine rağmen devlete ait kalmıştır. Devletin ve sivil idarenin en zor zamanlarında yanında olmuş, onu taşımıştır. Elini taşın altına sokmuş ve görevinin gereğini yapmıştır. Ve bu böyle kalacaktır, Türkiye dünkü devlet değildir.
En kısa zamanda Teşkilatın geleceğine dönük bu kaygıların giderilmesi amacıyla gerekli çalışmalara başlanacağı bir dönem umuduyla, emekli ve çalışan tüm Teşkilat mensuplarımızın Polis Haftası ve Polis Gününü kutlar, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ve onların evlatlarına sağlık ve mutluluklar dileriz.

Ayrıca dünya ve Türkiye olarak içinde bulunduğumuz zor durumdan bir an önce çıkılması, işlerin bir an önce normale dönmesi yolunda gayret gösteren tüm sağlık ve kamu çalışanlarına minnetlerimizi ifade eder, işlerinde başarılar temenni ederiz.

TEMÜD-DER GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

 

 

Genel Kurul Haberleri

10. Olağan Genel Kurul Duyurusu (Tarih değişikliği)
Revize Duyuru (Tarih değişikliği)
 
Derneğimizin 10. Olağan Genel Kurul İlanı
Derneğimizin 10. Olağan Genel Kurul İlanı için tıklayınız...
 
Sandığımız 2. Olağan Genel Kurul İlanı
Sandığımız 2. Olağan Genel Kurul İlanı için tıklayınız...
 
TEMÜDDER SANDIĞI İLK GENEL KURUL İLANI
Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Sandığının İlk Genel Kurul İlanı...
 
OLAĞAN GENEL KURUL İLANI
Derneğimiz 9. Olağan Genel Kurul İanı...
 
OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTISI
6. Olağanüstü Genel Kurulumuz 7 Kasım 2017 günü dernek genel merkezimizde,yeterli sayıda üyemizin katılımıyla toplanmıştır. Alınan kararlar toplantı tutanağında belirtilmiştir. 
 
OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL HAKKINDA BİLGİLENDİRME
7 Kasım 2017 tarihinde dernek genel merkezimizde yapılan 6. Olağanüstü Genel Kurulda
 
OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL HAKKINDA BİLGİLENDİRME
7 Kasım 2017 tarihinde dernek genel merkezimizde yapılan 6. Olağanüstü Genel Kurulda...
 
TEMÜDDER Olağanüstü Genel Kurul İlanı
 TEMÜDDER Olağanüstü Genel Kurul İlanını görmek için tıklayınız...
 
TEMÜDDER Olağanüstü Genel Kurul İlanı
TEMÜDDER 5. Olağanüstü Genel Kurul İlanı İçin tıklayınız...
 
TEMÜDDER Olağanüstü Genel Kurul İlanı
TEMÜDDER Olağanüstü Genel Kurul İlanı
 
TEMÜDDER 8. OLAĞAN GENEL KURULU BASIN AÇIKLAMASI
Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 8. Olağan Genel Kurulu Basın Açıklaması
 
TEMÜDDER Genel Kurul İlanı
Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin 8. Olağan Genel Kurul İlanı
 
Temüd-der Yönetim ve Denetim Kurulu Görev Dağılımı
ImageTemüd-der Yönetim ve Denetim Kurulu Görev Dağılımı
 
Olağan Genel Kurul Toplantısı
ImageDerneğimizin 7.Olağan Genel Kurul Toplantısı
 
Olağan Genel Kurul Toplantısı
ImageDerneğimizin 7.Olağan Genel Kurul Toplantısı
 

Çağın Polisi Dergisi

Duyurular

Web Sitemizde oluşturduğumuz “TÜM YAVRULAR HEPİMİZİN EĞİTİM KÖŞESİ” ile ilgili duyuru  Web Sitemizde oluşturduğumuz “TÜM YAVRULAR HEPİMİZİN EĞİTİM KÖŞESİ” başlıklı yeni bir menüde: Temüdder üyemiz Hamdi DEMİR'in kızı olan Kuğulu Montesori International Preschool Kurucusu Yadigar IŞILDAR'ın kurumu için hazırlanan eğitim programı dokümanları, "KUYA Yuvamda"yı üyelerimizin çocuklarının / torunlarının kullanımı için Derneğimize sunmuştur. Her ay başka bir konuda hazırlanacak bu dokumanlar, web sitemizin "Tüm Yavrular Hepimizin” eğitim köşesinde yayınlanacaktır. Kendisine bu cömertçe sunum için teşekkür ederiz.

 

Bu programı, kurumunun bir sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde 190 Köy ilkokuluna da iletildiği bildirilmiştir. Bu açıdan da kendisi ayrıca tebrik ve takdiri hak ettiğini düşünüyoruz.

 

Bilgilerinize sunulur.Web Sitemizde yayınlanacak"Üyelerimizi Tanıyalım" Köşesi için Duyuru Derneğimiz web sitesi ve Çağın Polisi Dijital Dergisinde bir “Üyelerimizi Tanıyalım Köşesi” oluşturulmuştur...

Yeni Web Sitemiz Yayında

Siz değerli üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek amacıyla yeni web sitemiz yayına açılmıştır.Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
nail güntürkün
TÜRKİYE EMEKLİ EMNİYET MÜDÜRLERİ SOSYAL
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Okuyucu Yorumları

Üye Girişi

Üye Girişi